fbpx

Žiješ svoj život, alebo život niekoho iného

Keď ti položím otázku do akej miery žiješ život niekoho iného, alebo inak. Ako veľmi na tvoj život a rozhodnutia vplývajú názory okolia?

Všimla si si to niekedy? Keď niečo chceš urobiť, napríklad mama ti povie, že toto sa nerobí a ty to jednoducho neurobíš.

Skúsila si niekedy zavrieť oči s predstaviť si aké by to bolo, keby si žila svoj život podľa vlastných rozhodnutí?

ANI JA SOM NEBOLA VÝNIMKA

Všimla si si? Automaticky som napísala mama. Suverénne najväčší vplyv na smerovanie môjho života, a na moje rozhodnutia mala vždy mamča.

Mali sme veľmi dobrý vzťah a preto som vždy bola presvedčená, že keď niečo povie treba to urobiť presne tak. Ľudia žila som v takejto realite skoro 37 rokov.

37 rokov som žila život niekoho iného až na pár výnimiek samozrejme. Mamča to myslela samozrejme dobre. To tak býva. Rodičia vo veľkej miere vždy mienia dobre plány života pre svoje deti. A je na nás či sa rozhodneme ísť tou cestou ktorú nám vybrali, alebo si vyberieme tú svoju. Keď si urobíme po svojom a pohoríme budeme maximálne počuť veľmi časté “ Ja som ti to vravela“ 😊.

Veľmi často na mňa vplývali aj názory napr. kolegýň. O tom ako vyzerám, alebo čo sa mi hodí a čo nie. A tiež názory na životné rozhodnutia. Stačilo (nebolo to tak dávno), aby som sa dopočula, že niekto na mňa niečo povedal a ja som siahodlhé hodiny rozmýšľala či som urobila „dobre“, alebo nie. Dokonca či to náhodou nemám zmeniť!!!!!!! Strašná STRATA ČASU.

Čo to znamená, keď sa necháme vo veľkej miere ovplyvňovať okolím a prečo to vlastne robíme?

Toto všetko je o sebahodnote a sebaláske. Tieto výrazy, dnes už toľko používané pozná každá z vás.

Súčasťou ROZVOJA SEBA je aj prevzatie zodpovednosti za svoj život, za svoje rozhodnutia. A hlavne schopnosť tieto rozhodnutia urobiť. Je to obrovský pokrok v poznaní nášho života. A zase len podotýkam je to ZRUČNOSŤ, ktorá sa dá naučiť.

Čo nás môže ovplyvňovať:

  1. Vzťah k sebe.

Nie sme si isté svojou intuíciou a už vôbec nie svojim názorom. Stále tápeme v tom, či sme urobili správne, alebo nesprávne. Stále rozmýšľame aký vplyv to bude mať na nás, alebo okolie. Tento pocit vzniká detstve a dospievaní, keď sme nemali možnosť sa vyjadrovať. A keď sme tak aj urobili vždy to bolo spochybnené. “ Ale netáraj“, „Tieto tvoje múdrosti“, “ Urob to takto a takto“. A keď sme sa opýtali prečo, odpoveď znela PRETO lebo som povedala 😊 😊 😊

  1. Minulosť

Vo veľkej miere naše životy smeruje minulosť. AAAAAA minule sa mi to stalo takto radšej to neurobím. Na jednej strane je fakt, že sa učíme z vlastných chýb ( tí múdrejší z chýb druhých – ja som to neni 😊). 

Minulá skúsenosť by nám samozrejme mala zdvihnúť varovný prst pokiaľ sa zopakuje nejaká situácia a my sa opäť rozhodujeme ako ďalej. ALE. Je tu zase veľké ALE. Predsa nám minulosť nemôže brzdiť život DNES.

Uvediem to na jednoduchom príklade. Rozvediem sa z rôznych príčin. To znamená, že keď som nemala dobrú skúsenosť, že sa už nikdy nevydám a nebudem milovaná??

  1. Vzťahy

Táto veľmi citlivá téma nám veľmi zasahuje do života. Naše skúsenosti s partnermi dokážu dokonca spôsobiť, že zostávame samé. Bez partnera. Lebo ten to, a ten druhý to  ….. a nakoniec sa dostávame do k chronicky známemu všetci chlapi sú rovnakí 🙂

  1. Všeobecné okolie

Keď sa niekto snaží nám hovoriť čo je „správne“ a čo je nie. Jasné existujú zákony, ktoré treba dodržiavať. Ale zákon na život nám predsa NIKTO nemôže dať!!!

Rozhodovať sa je naše výsadné právo a my by sme nemali nikomu dovoliť, aby to robil za nás.

  1. Blízke okolie

Toto už som popisovala vyššie. Vplyv blízkej osoby na náš život vie byť obrovský ak to dovolíme. Lebo tu už nerozmýšľame ako to myslí. Vždy radia z lásky. ALE pozor z lásky, ale nie podľa našej predstavy.

  1. Peniaze

Toto je ďalší rozhodujúci faktor pri smerovaní nášho života. Blbý príklad, ale predsa mi nedá ho nespomenúť. Všetko prispôsobujeme peniazom. Pýtam sa? NAOZAJ musíme? ÁNO poznám otrepanú frázu peniaze sú treba.

Nevravím , že nie. Ale pýtam sa či je potrebné, aby určovali smer našich rozhodnutí. Jasné, že si nekúpim dom na pláži keď na to nemám. Ale neviem byť šťastná a spokojná aj v paneláku?

A dostávame sa k tomu o čom to celé je. Je to celé o vnútornom nastavení.

Ako vnímame my náš život?

Nevšímame si viac ako by bolo pre nás vhodné to, ako žije okolie?

Ďakujeme a vieme byť vďačné za všetko čo už máme?

Vychutnávame si chvíle, ktoré nám boli dopriate?

Uvedomujeme si to? Že nie všetci dostali túto príležitosť?

 

 

O čom teda tá zručnosť je?

Naučme sa zvedomovať si realitu. Naučme sa vnímať počas dňa všetko čo robíme naplno. A trafíme dve muchy jednou ranou. Nebudeme čumieť do minulosti, alebo do budúcnosti a nebudú nás obťažovať žiadne myšlienky. Pretože pokiaľ sa plne sústredím na činnosť, ktorú práve robím, myšlienky nemajú šancu.

Učme sa pomalinky sebaláske, seba-hodnote. Uvedomme si, že každá z nás je hodnotná bytosť, presne taká aká je. Že nám už nič nechýba. Nič netreba meniť, doplniť. Takúto ma vesmír stvoril a takáto som mala byť. A taká som. Tak prečo stále hľadať či nemám veľké brucho, alebo krátke vlasy, alebo sa opaľujem na červeno? 😊 😊 😊 Skúsme viac používať frázu NO A ČO

Toto všetko sa vieme naučiť postupne. Zavádzaním jednoduchých transformačných cvičení do života. Krátka ochutnávka v eBooku zDARma Štart k radostnému životu v hojnosti. Znie to neuveriteľne, ale to ostatné všetko príde samo aj sebaláska. Prvá najdôležitejšia technika ku štartu v eBooku Tajomstvo správneho dýchania.

To ti garantujem.

Viem to, lebo som si to odžila.

S láskou NIka